Sposoby na zbieranie wody deszczowej

Opublikowane przez Adam w dniu

Ile deszczówki możemy zebrać w trakcie opadów deszczu?

W zależności od wielkości i nasilenia opadów przeciętny właściciel domku jednorodzinnego może zebrać od 40 do 80 litrów wody opadowej w ciągu zaledwie kilku minut. 10 minut pozwoli na zebranie nawet 180 litrów deszczówki co odpowiada około 20 spłukań toalety.
W obliczu coraz bardziej odczuwalnej suszy, i/lub braku ciągłości nawadniania gromadzenie deszczówki stanowi realną alternatywę nie tylko dla działkowiczów czy sezonowych użytkowników ogrodów, ale również dla właścicieli domów jedno-, wielorodzinnych.

Proces zbierania i gromadzenia zapasu deszczówki to dobra inwestycja zabezpieczająca nasze plony oraz portfele w trudnym czasie okresowego braku dopływu wody.

Warto zapamiętać, że wspomniane wcześniej 40-80 litrów, które zostały zebrane w ciągu zaledwie kilku minut wystarczy aby dokładnie umyć nasze auto. Łatwo ocenić, że w skali roku możemy zaoszczędzić nawet 30 tysięcy litrów zużycia wody wodociągowej.

Jak zbierać deszczówkę?

Sam proces nie jest skomplikowany i na podstawowym poziomie nie wymaga specjalistycznych instalacji obiegu wody. Na początku wystarczy porządna beczka (np. 100 litrów) odpowiednio ustawiona pod rynną lub rurą spustową.

Na tym etapie ważne jest aby dach, który zasadniczo stanowi główne źródło „zagarniania” kropli wody opadowej nie był pokryty eternitem (azbestem), metalem lub papą. Pokrycie tego typu materiałem wyłącza możliwość zbierania deszczówki. Odbijająca się od powierzchni materiału płynąca dalej w rynnach wypłukuje oraz zbiera związki organiczne i nieorganiczne. Właściwy materiał okrywający dach jest gwarantem późniejszego bezpieczeństwa stosowania zebranej deszczówki. Odzysk wody opadowej będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli pokrycie dachu wykonane zostało z dachówki ceramicznej lub łupku mineralnego.

Proces klarowania oraz oczyszczania pozyskanej wody omówimy w późniejszych wpisach.

Wracając do sposobu zbierania deszczówki. W zależności od potrzeb wspomnianą beczkę lub beczki można zamienić na specjalny zbiornik na deszczówkę. Świetnym pomysłem jest wybór dedykowanych, estetycznych naziemnych zbiorników na deszczówkę, które nie burzą estetyki ogrodu oraz wpasowują się w architektoniczny wystrój całej działki. Przy większym zapale do wykorzystania znacznej ilości ekologicznej wody opadowej należy zaopatrzyć się w zbiornik podziemny, charakteryzujący się odpornością oraz zwiększoną objętością.

Jak złapać wodę deszczową z rynny?

Sposoby odzyskiwania deszczówki z rynien – wybór i montaż zbieracza wody opadowej

Stałe doprowadzenie wody deszczowej do zainstalowanego zbiornika magazynującego można rozwiązać na kilka sposobów.
Najprostszym sposobem odzysku deszczówki jest montaż zbieracza wody deszczowej, który dostępny jest w asortymencie sklepów również pod nazwą łapacz wody lub odzyskiwacz wody.

W przypadku, kiedy zbiornik magazynujący pozostaje otwarty wystarczy zaopatrzyć się w prosty wyłapywacz deszczówki, będący elementem systemu rynnowego. Działanie wyłapywacza wody deszczowej nie jest skomplikowane: opiera się na otwieraniu i zamykaniu klapki odpływowej. Otwarcie blokady pozwala na swobodne spływanie wody opadowej do znajdującego się pod nią pojemnika. Gdy pojemnik się napełni wystarczy zamknąć klapkę aby skierować strumień do np. do systemu kanalizacyjnego. Minusem tego rozwiązania jest brak izolacji systemu obiegu wody. Zbiornik pozostaje otwarty i niezabezpieczony przed zanieczyszczeniami.


Wygodne zbieracze samoobsługowe



Dla większego zabezpieczenia gromadzonej deszczówki zbiornik powinien pozostać szczelnie zamknięty. W takim systemie za zbieranie deszczówki z rynny odpowiada kolektor rynnowy. Tego typu kolektor jest montowany bezpośrednio w rurę spustową, bez konieczności jej przecinania. Do instalacji zbieracza wystarczy nawiercenie rury za pomocą dopasowanej średnicą otwornicy. Sam zbieracz w standardzie powinien posiadać sitko do odseparowania zanieczyszczeń mechanicznych.
Warto dodać, iż na etapie projektowania systemu rynnowego domu istnieje możliwość zaopatrzenia się w kolektory fabrycznie wbudowane w rurę spustową. Zaletą samoobsługowych łapaczy wody deszczowej jest bez wątpienia zapobieganie przepełnianiu zbiornika oraz ochronna przed zanieczyszczeniami mechanicznymi.

Co w przypadku kiedy zbiornik nie może zostać ulokowany w pobliżu rury spustowej?


Najprostszym rozwiązaniem jest przedłużenie instalacji od kolektora do zbiornika za pomocą mocniejszego węża ogrodowego o odpowiednio dobranej przepustowości.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *