Jak wybrać zbiornik na deszczówkę?

Opublikowane przez Adam w dniu

Odpowiednie zbiorniki naziemne powinny cechować się trwałością i odpornością na niesprzyjające warunki atmosferyczne. Dedykowane zbiorniki są najczęściej wykonane z tworzyw sztucznych zapewniających odpowiednią wytrzymałość przez cały rok. Powstałe w procesie technologicznym tzw. metoda rozdmuchową pojemniki gwarantują również wytrzymałość na mróz. Oczywiście zimą – poza sezonem, dla poprawnej eksploatacji, zbiornik należy opróżnić.

Dobór wielkości zbiornika na deszczówkę

W trakcie wybierania wielkości oraz rodzaju zbiornika należy kierować się przede wszystkim powierzchnią dachu oraz zapotrzebowaniem na wykorzystanie deszczówki. Można kierować się przelicznikiem 1m2 zbiornika na 25 m2 powierzchni, z której zbieramy wodę. Warto również zwrócić uwagę na tendencję rocznej wielkości opadów na danym terenie. Sam zbiornik najlepiej ustawić w zacienionym miejscu.

100-200 litrowa beczka z drewna jest dobrym rozwiązaniem dla działkowiczów, korzystających z deszczówki w mniejszym stopniu i tylko w sezonie działkowym.

Dla właścicieli domków rodzinnych standardem, od którego rozpoczyna się przygodę z deszczówką są zbiorniki o 220-350 litrów z tworzyw sztucznych najczęściej polietylenu. W obecności zwiększonych opadów lub w przypadku dużego zapotrzebowania na magazynowanie i wykorzystanie wody opadowej ilość zbiorników powielamy np wykorzystując zestaw do łączenia beczek. Ustawione obok siebie zbiorniki do magazynowania deszczówki łączymy albo bezpośrednio albo przelewowo.

prosty zbiornik na wode

Warto zaopatrzyć się również w uszczelnioną pokrywę dla zabezpieczenia przechowywanej wody oraz odpowiedniego filtra, który wstępnie „przesieje” zanieczyszczenia niesione wraz z opadającą wodą.
W asortymencie sklepów znajdą się również większe zbiorniki 300, 750, 1500 i 2000 litrów.
Zakrycie pojemnika z wodą chroni jej wnętrze przed wzrostem glonów, które do prawidłowego rozwoju potrzebują wyższej temperatury oraz dostępu światła słonecznego. Szczelny dekiel zbiornika zabezpiecza przed dostaniem się do środka liści, gałęzi oraz stanowi blokadę dla ciekawskich zwierząt.
Do zbierania deszczówki nie nadają się zbiorniki metalowe, które reagują z substancjami odpowiedzialnym za kwaśny odczyn deszczówki. Zbiorniki betonowe również nie są wskazane. Wypłukiwany wapń wpływa na akumulacje kamienia osadowego w instalacjach. Dodatkowo zbiornik betonowy z czasem kruszeje i podlega szybszej erozji. Pomimo niższej ceny okres gwarancji szczelności jest bardzo krótki.

Dobrym pomysłem jest również wybór zbiornika z fabrycznie zainstalowaną końcówką do podłączenia węża ogrodowego. Wiele zbiorników posiada również dedykowany kranik, do którego instalujemy wąż za pomocą opaski zaciskowej. Takie rozwiązanie ułatwi proces podlewania. Oczywiście, kranik można zamontować samodzielnie (w zależności od potrzeb). Obecność kranika pozwalana na bezpośrednie, szybkie napełnianie wiaderka, czy konewki odstaną deszczówką.
Bardzo często stosowane są również pompy zanurzeniowe (głębinowe), które umożliwią podłączenie np. zraszacza ogrodowego.
Koszt zbiornika naziemnego na deszczówkę z wbudowanym kranikiem nie powinien przekroczyć 300 zł.

Eleganckie zbiorniki naziemne do gromadzenia wody deszczowej

Dla właścicieli pieczołowicie zagospodarowanych ogrodów przydomowych oraz działek ogrodowych niezwykle istotne jest zachowanie spójnego stylu i układu elementów wystroju, a także kompozycji nasadzonych roślin. W tym przypadku warto zwrócić uwagę na dedykowane, eleganckie zbiorniki deszczowe, których główną cechą jest łatwość dopasowania do aranżacji ogrodu. Przeglądając szeroki asortyment pojemników można natrafić na modele będące prawdziwymi ozdobami naszego ogródka. Na szczególną uwagę zasługują zbiorniki w formie glinianych donic, greckich amfor, kamiennych obelisków i dzbanów, podłużne formy imitujące ceglane ścianki oraz bardziej wyszukane kształty z zintegrowanym miejscem do wsadzania ulubionych roślin. Takie rozwiązania poza praktycznymi korzyściami silnie stawiają na aspekt dekoracyjny.



dekoracyjny zbiornik na deszczowke

Podziemne zbiorniki do magazynowania wody deszczowej

Coraz więcej użytkownik decyduje się na zakup i montaż bardziej zaawansowanego systemu odzysku deszczu.

Instalacja ukrytego pod ziemią zbiornika na deszczówkę powinna poprzedzić konsultacja z odpowiednim specjalistą. Standardowo zbiornik podziemny umieszczamy na głębokości ok. 1,2 metra jednakżę przed przystąpieniem do wkopywania pojemnika podziemnego należy ustalić poziom wód gruntowych oraz chłonność gruntu. Badania zalecane są przede wszystkim w przypadku instalacji studni podziemnych. Bardzo często właściciele domów decydują się na fachowa instalację skrzynek rozsączających o zwiększonym poziomie wyłapywania wody nie tylko z dachu, ale również ze wszystkim utwardzonych elementów dookoła (wykorzystanie tzw. szarej wody).
Nie mniej, warto podkreślić, że w przypadku zbiorników podziemnych powinno się skorzystać z porady specjalistów instalatorów.
Zakładanie podziemnego magazynu wody pozwala znacznie zwiększyć objętość pozyskanej wody deszczowej przy niewidocznych na zewnątrz zmianach architektonicznych ogrodu.
Wysoki koszt zbiorników podziemnych należy zawsze rozpatrywać pod kątem wieloletniej inwestycji. System gromadzenia wody deszczowej zazwyczaj zwraca się po 4-5 lata użytkowania.



Jak działa zaawansowany system zagospodarowania deszczówki ze zbiornikiem podziemnym?

Woda opadowa odprowadzana jest do dużych zbiorników umieszczonych pod ziemią. Objętość zbiorników podziemnych wynosi zwykle około 20-25 tys. litrów. Kolejnym etapem jest podanie odstanej wody przez pompę elektryczną do strefy filtrującej. Filtr pomaga odseparować większe elementy takie jak liście, czy gałęzie jeszcze przed przekazaniem wody do instalacji wodnej w domu lub do systemu nawadniania ogrodu. Całością prac związanych z obiegiem deszczówki zarządza dedykowany, programowalny sterownik elektroniczny. W zaawansowanych systemach gromadzenia deszczówki instalowane są specjalne centrale deszczowe automatycznie przełączające między korzystaniem z deszczówki i wody kanalizacyjnej. Warto dodać, iż w momencie bardzo wysokich opadów nadmiar wody deszczowej jest awaryjnie odprowadzany np. do kanalizacji deszczowej, skrzynek rosączających, czy rowu melioracyjnego.

Niewątpliwą zaletą zbiorników podzielnych jest brak zajmowania niezbędnego miejsca w ogrodzie. W szczególności w przypadku ciasnych, mniejszych działek.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *