Do czego wykorzystać deszczówkę – właściwości i zastosowanie wody opadowej

Opublikowane przez Adam w dniu

Zastosowanie deszczówki na działce i domach prywatnych

Możliwości wykorzystania deszczówki jest naprawdę wiele. Warto wspomnieć, iż naturalna deszczówka posiada lekko kwaśny odczyn (pH poniżej 7.0). Ponadto zebrana deszczówka nie zawiera chloru oraz innych pierwiastków potencjalnie szkodliwych dla roślin (obecnych w wodociągach).

Ta właściwość predysponuje wodę deszczową do podlewania roślin ogrodowych. Nawadnianie ogrodu bezpłatną, spadająca z nieba deszczówką ma sporo zalet. Takie rozwiązanie doskonale sprawdzi się na wiosnę i latem, kiedy temperatura wzrasta a rośliny potrzebują dodatkowego nawodnienia. Wiele roślin doskonale toleruje wodę o bardziej kwaśnym odczynie np. azalie, wrzosy, borówki oraz różaneczniki.

Zebraną wodę deszczową wykorzystać można do nawadniania trawników, ozdobnych roślin ogrodowych (krzewów i rabat), czy kwiatów stojących na tarasie i balkonie. Wskazana miękkość wody deszczowej oraz bogactwo w minerały nadadzą się nie tylko do podlewania roślin kwaśnolubnych. Znajdzie również wykorzystanie dla rabat warzywnych i owocowych, a także dla niżej opisanych prac porządkowych w domu, czy ogrodzie.

Poza nawadnianiem wykorzystaj wodę deszczową do prac porządkowych!

Po odpowiednim oczyszczeniu oraz odstaniu deszczówkę można zużyć do mycia mebli np. ogrodowych, czyszczenia auta oraz zmywania nawierzchni np. podjazdu, czyszczenia tarasu oraz mycia narzędzi i mebli ogrodowych, roweru czy elewacji. Na niewielkich ogródkach działkowych może okazać się, że zapotrzebowanie na cele ogrodowe zostanie w 100% pokryte użyciem magazynowanej wody opadowej.

Na tym etapie warto podkreślić i zapamiętać, iż zebrana deszczówka nie nadaje się do picia przez ludzi oraz nie jest wskazane pojenie nią zwierząt domowych.


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *