Korzyści ze stosowania deszczówki

Opublikowane przez Adam w dniu

Omawianie korzyści płynących ze stosowania deszczówki warto rozpocząć od wydatków. Jak wynika z poniższego tekstu zagospodarowanie wody w użyciu prywatnym w znacznym stopniu może zostać odciążony poprzez stosowanie wody deszczowej.

Dane dotyczące zużywanej przez nas wody kanalizacyjnej

Ilość zużywanej wody przez każdego z nas może wydać się dość znaczna. Każdy Polak zużywa średnio ok. 150 litrów wody dziennie. W celach konsumpcyjnych wykorzystujemy 2,5 – 3 litrów wody kranowej. Samo spłukiwanie pisuarów i toalet pobiera 20-50 litrów. Na ręczne zmywanie naczyń przeznaczamy 4-8 litrów wody. Kąpiel w wannie wymaga ok. 150 litrów wody kranowej, a niewiele mniej pobiera pralka w czasie jednego cyklu prania (40-100 litrów).

Oszczędności wody możemy znaleźć nawet przy codziennym myciu zębów. Zakręcenie kranu podczas tych czynności pozwoli zaoszczędzić nawet 15 litrów wody. Ubytki wody związane z nieszczelną instalacją kanalizacyjną mogą sięgać objętości dorównującej napełnieniu wanny. Niedokręcony kran czy niedomknięta bateria, z której powoli kapie woda to prawie 100 litrów tygodniowo.

Biorąc pod uwagę, iż koszt 1 m3 wody w Polsce wynosi średnio 5 zł nie można zapomnieć o alternatywie do podreperowania domowego budżetu w postaci ekologicznej deszczówki.

Wiele inwestycji budowlanych już teraz opiera się na okresowym wykorzystaniu wody opadowej do np. spłukiwania toalet, czy napełniania pralek. Montowane systemy dualne wiążą się jednak z zakupem bardziej zaawansowanych i droższych (jednorazowo) systemów odzysku i dystrybucji wody deszczowej. Warto dodać, iż urządzenia domowe, pomimo zasilania deszczówką, powinny mieć stałe podłączenie do zwykłej instalacji wodociągowej.
Odchodząc od dużych inwestycji instalatorskich warto podkreślić, że każdy z nas ma znaczny wpływ na poprawę gospodarki wodnej w najbliższym otoczeniu. Zbieranie wody deszczowej jako ekologiczna alternatywa dla wody kranowej to nie tylko wpływ na zredukowanie kosztów, ale przyczynianie się do ochrony środowiska naturalnego.

Deszczówka a sprawy finansowe

Zbieranie i magazynowanie deszczówki do przede wszystkim realne oszczędności w domowym budżecie.
Ekologiczne podejście do zarządzania wodą pomaga poprawiać gospodarkę wodną na danym obszarze. Patrząc na powyższą kwestię z większej perspektywy okazuję się, że zmniejsza się „ucieczka” wody np. z terenów ogródków działkowych, co w dłuższym czasie pozwala na osiągnięcie odpowiedniej stabilizacji ilości wody w glebie.

Zbierając deszczówkę przeciwdziałamy marnotrawstwu i wspieramy ekologiczną zasadę less waste.


Przy okazji zniknie problem z odprowadzeniem nadmiaru wody po opadach. Zbieranie deszczówki zapobiega tworzeniu rozległych kałuży oraz chroni przed podtopieniami.
Wracając do finansów związanych z oszczędzaniem wody. Oszczędzając wodę pitną możemy zmniejszyć rachunki nawet od kilkaset złotych. Dodatkowo wiele miast i regionów prowadzi dedykowane programy rozwojowe, z których można otrzymać nawet do 70-80% zwrotu kosztów inwestycji budowy i instalacji studni lub skrzynek rozsączjących. Dofinansowanie na montaż domowego systemy odzyskiwania deszczu pozwala na zwrot nawet do kilku tysięcy złotych.

Zachęcamy do zainteresowania się lokalnymi programami:

  • Samorządowy program „deszczówka” prowadzony przez samorząd województwa wielkopolskiego zapewnia dofinansowanie na budowę instalacji gromadzenia i wykorzystania wód opadowych.
  • Dla mniejszych zbiorników oraz oczek wodnych program „Moja Woda” prowadzony przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dotacja do 5 tys. złotych na zakup, montaż i uruchomienie instalacji pozwalających zagospodarowanie wód opadowych. Otrzymane pieniądze można przeznaczyć na instalacje odprowadzające i magazynujące wody opadowe (zbieracze rynnowe, wypusty do zbiorników naziemnych i podziemnych, oczka wodne i systemy rozsączające).

Nie ma na co czekać. Zacznijmy zbierać deszczówkę już teraz!


0 komentarzy

Dodaj komentarz

Avatar placeholder

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *